iTunes

Opening the iTunes Store.If iTunes doesn’t open, click the iTunes icon in your Dock or on your Windows desktop.Progress Indicator
Opening the iBooks Store.If iBooks doesn't open, click the iBooks app in your Dock.Progress Indicator
iTunes

iTunes is the world's easiest way to organize and add to your digital media collection.

We are unable to find iTunes on your computer. To download from the iTunes Store, get iTunes now.

Do you already have iTunes? Click I Have iTunes to open it now.

I Have iTunes Free Download
iTunes for Mac + PC

Kur'ân Nasıl Korundu?

This book is available for download with iBooks on your Mac or iOS device, and with iTunes on your computer. Books can be read with iBooks on your Mac or iOS device.

Description

Allah Teâlâ, Kur'ân-ı Kerim'i koruyacağını vaat etmiş ve bu teminatın semâvî bir belgesi olarak "Hiç şüphe yok ki Kur'ân'ı Biz indirdik, onu koruyacak olan da Biz'iz." (Hicr, 15/9) buyurmuştur. Kur'ân'ın ilâhî teminat altında olduğunu, onun hiçbir zaman değişmeden hep Hak'tan geldiği gibi kaldığını ve bazı semavî kitapların maruz kaldığı muhteva değişikliğine uğramamış olduğunu bildirmiştir. Evet, onu koruyan, bizzat sahibi olan Allah'tır.

Bu âyet-i kerime, birçok tekit edatıyla, hiçbir şüphe ve tereddüde mahal bırakmayacak bir tarz ve üslûpla, Kur'ân'ın kıyamete kadar teminat altında olduğunu haber vermektedir ki, bu, aynı zamanda Kur'ân'ın diğer kitaplara olan fâikiyet ve üstünlüğünü de ifade etmektedir.

Cenâb-ı Hak, Kur'ân'ı muhafazası altına almıştır. Ancak, bütün icraatına sebepleri perde yapan Allah (celle celâluhu), bu icraatına da sebepleri perde yapmış ve bu kudsî işte de bir kısım kudsîler topluluğunu kullanmıştır.

Kur'ân, işte böyle en güçlü omuzlardan en sağlam kaideler üzerine oturmuş bir âbide gibi hiçbir zaman sarsılmamış, çatlamamış; zerre kadar tahrif ve tahribe uğramadan mevcudiyetini günümüze kadar devam ettirmiş ve –inşaallah– kıyamete kadar da devam ettirecektir. Zira ona bu teminatı veren doğrudan doğruya Allah'tır.

Kur'ân Nasıl Korundu?
View In iTunes
  • £1.49
  • Available on iPhone, iPad, iPod touch, and Mac.
  • Category: Islam
  • Published: 18 July 2012
  • Publisher: The Light Inc
  • Print Length: 247 Pages
  • Language: Turkish
  • Requirements: To view this book, you must have an iOS device with iBooks 1.3.1 or later and iOS 4.3.3 or later, or a Mac with iBooks 1.0 or later and OS X 10.9 or later.

Customer Ratings

We have not received enough ratings to display an average for this book.