Screenshots

Description

Ne Yapıyoruz?
 
Günlük konuşma ve yazışmalarımızda, cinsiyet ayrımcılığı içeren ve farkında olmadan kullandığımız birçok sözcük ve söylem var. Dilimize eşitlik getirmek için Arçelik A.Ş.’nin teknolojik ruhu ve çözüm odaklı marka kültüründen yola çıkan mobil yazılımlar yapıyoruz. “Eşit Sözlük” ve “Eşit Sözlük klavyesi” adını verdiğimiz bu yazılımları cep telefonlarına
yükleyenler, mesajlaşırken cinsiyetçi, kadını veya erkeği küçümseyen, dilde ayrımcılık yaratan ifadeler kullanamayacak. Klavyemizle yazdığı cinsiyetçi sözcük ve söylemler, sözlüğümüze takılacak, klavyemizle düzeltilecek.
 
Yani, dil veya el sürçse bile, Eşit Sözlük eşitleyecek.
 
Haydi, hemen yükle, dilini eşitle!
 

Neden Yapıyoruz?
 
Çünkü her şey kullandığımız sözcüklerle başlıyor. Kullandığımız sözcükler, düşüncelerimiz oluyor; düşüncelerimiz, davranışlarımızı şekillendiriyor; davranışlarımız, değerlerimize dönüşüyor ve değerlerimiz de karakterimizi oluşturuyor. Eğer ayrımcılık, cinsiyetçilik ve şiddeti dilimizden temizlersek, toplumdan da temizleyeceğimizi biliyoruz. Bu bilinçle, daha eşit bir toplum için, eşit bir dil yaratmaya çalışıyoruz. 
 

Kimlerle Yapıyoruz?
 
Sizlerle yapıyoruz! Öncelikle mobil uygulamamızı yükleyen ve dili eşitleme hareketimize katılan insanlarla... 
 
Sonra Kadir Has Üniversitesi ve KOÇ-KAM’ın değerli destekleri ile yapıyoruz. Onlar Eşit Sözlük’ün oluşturulmasında bize sosyolojik ve dil bilimsel destek sağlıyorlar, size en doğru dil kullanımlarını önermemiz için çalışıyorlar.
 
Bu harekete katılan, toplu olarak şirket bilgisayarlarına Microsoft Word ve Outlook yazılımlarımızı yükleyen kurumlarla yapıyoruz! Onlar bize destek@esitsozluk.com’dan talep gönderdiği anda, IT ekiplerimiz uygulamaları hemen onlara ulaştırıyor.
 

Ne Bekliyoruz?
 
Dilimizin her tarafına yerleşmiş ve cinsiyet fark etmeksizin gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmiş bu sözcükleri, artık toplumumuzdan ve dilimizden tamamen çıkarmak istiyoruz. Evet, işimiz çok zor, farkındayız… Ancak bu sorunu bitirmeye gönüllü kişilerin desteği ve bugünün teknolojisi ile şimdilik sadece klavyelerden çıkarttığımız cinsiyetçi söylemleri, yarın gelişen teknoloji ve oluşturduğumuz farkındalık ile birlikte tamamen hayatımızdan da çıkaracağız, buna inancımız tam!
 
Kim bilir? Belki hızımızı alamayıp, yalnızca bu topraklarla sınırlı kalmayarak bu hareketi tüm dünyaya yayarız… Çünkü biz eşit bir dilin yaratacağı, kadın-erkek eşit dünyaya inanıyor ve o güzel günleri heyecanla bekliyoruz!

What's New

Version 1.4

Çeşitli hata gidermeleri ve performans iyileştirmeleri yapıldı.

Ratings and Reviews

Editors' Notes

An innovative Turkish keyboard app that strips your texts of sexist phrases.

Information

Seller
Arcelik A.S.
Size
8.8 MB
Category
Utilities
Compatibility
Requires iOS 9.0 or later. Compatible with iPhone, iPad and iPod touch.
Languages
English
Age Rating
Rated 4+
Copyright
© Arçelik A.Ş.
Price
Free

Supports

  • Family Sharing

    Up to six family members will be able to use this app with Family Sharing enabled.

More By This Developer