Снимки экрана (iPhone)

Описание

Turkey’s most high-toned Turkish – English online dictionary, Tureng is now extending its database to the iPhone and iPod Touch users.

Having more than 3,000,000 English and Turkish words and phrases, classified into categories by the field of their usage, Tureng Dictionary, aiming to give the most accurate result in the fastest way, now provides the users with audial pronunciation option to hear the terms searched in the dictionary in three different accents, British, American and Australian.

Our database is enhanced daily with the user suggestions and the additions primarily based on the “unfound” words, phrases and idioms translated by those who are experts in their fields, Tureng forum users (http://forum.tureng.com) and the Tureng translation team. Provided by Tureng Ltd, established with the collaboration of the translators with more than 10 year-translation experience, Tureng Dictionary, being determined to carry on its studies unfalteringly, is a free online lexical service specifically targeting to those working in translation, education, engineering, business world and foreign trade industries.

-------------------------------

Türkiye'nin en kaliteli online Türkçe-İngilizce sözlüğü olan Tureng Sözlük, artık iPhone ve iPod Touch kullanıcılarına da hizmet verecek.

En başarılı sonucu en hızlı şekilde verebilmeyi hedefleyen ve içeriğinde kullanım alanlarına göre kategorilendirilmiş 3 milyondan fazla terim barındıran Tureng Sözlük Uygulaması bu alanda da yine fark yarattı ve aranan kelimeyi, en çok bilinen 3 farklı İngilizce aksanda seslendirme özelliği ile kullanıcılarının hizmetine sundu.

İçeriği sonuçsuz aramaların tercüme edilmesi ile geliştirilmekte olan veritabanımız, alanında uzman tercümanlar, forum (http://forum.tureng.com) üyelerimiz ve Tureng Sözlük Ekibi tarafından her gün geliştirilmektedir. Türkçe’ye çevrilmeyecek ifade kalmayana kadar çalışmalarına devam edecek olan Tureng Sözlük, 10 senelik çeviri geçmişine ve deneyimine sahip çevirmenler tarafından kurulmuş olan Tureng Çeviri firmasının, çeviri, eğitim, mühendislik, iş dünyası ve dış ticaret sektöründe çalışanlara sunduğu tamamen ücretsiz online sözlük hizmetidir.

Keywords:cevir, tercume, hizli cevir, sozluk, ingilizce turkce sozluk, english turkish dictionary, ing sozluk, turkce ingilizce, online sozluk, online dictionary, sesli sozluk, konuşansozluk, aksanli sozluk, uc farkli aksanda sozluk, amerikan ingilizcesi, avustralya ingilizcesi, ingiliz ingilizcesi, dictionary with three different accents, english dictionary, ingilizce türkçe, turkish english, english turkish, idioms, deyimler, dictionary with sound, dictionary with pronunciation, speaking dictionary,Free online Dictionary of English Pronunciation

Что нового

Версия 1.4.6

- Minor bug fixes

Оценки и отзывы

Igrok-igorek ,

Thank you for updating!

Please continue updating your app! It’s very useful
Teşekkür ederim! 😊

Ekarat1988.30 ,

Calismiyor

Merhaba!
İlk önce bu güzel uygulama için teşekkür etmek istiyorum.
Şimdi rastladığım probleme gelince. Bir ay kadar iphone 5s'teki uygulamanızı kullanamıyorum. Ne silmek, ne de açmak, be de yeniden indirmek.
Sürekli bekleniyor diye yazıyor. Bu durumda be yapabilirim?

Информация

Продавец
OZGUR SUYEL
Размер
15.3 МБ
Категория
Справочники
Совместимость

Требуется iOS 7.0 или более поздняя версия. Совместимо с iPhone, iPad и iPod touch.

Языки

русский, английский, венгерский, голландский, греческий, испанский, итальянский, каталанский, немецкий, норвежский (букмол), польский, португальский, тайский, традиционный китайский, турецкий, украинский, упрощенный китайский, французский, хорватский, шведский, японский

Возраст
Возраст: 4+
Copyright
© Tureng Ltd
Цена
Бесплатно

Поддерживается

  • Семейный доступ

    С помощью семейного доступа приложением смогут пользоваться до шести участников «Семьи».

Вам может понравиться