iPhone Screenshots

Description

Jednoduché a bezpečné platby s Masterpass™ aplikací digitální peněženky
Masterpass™ AT, CZ, SK je oficiální digitální peněženka Mastercard® pro Rakousko, Českou Republiku a Slovensko. Peněženka umožňuje jednoduché a bezpečné nakupování na internetu i v kamenných obchodech pomocí bezpečně uložené platební karty všude, kde vidíte akceptační značku Masterpass™. Masterpass™ je globální platební služba společnosti Mastercard®, která vám umožňuje nakupovat pomocí aplikace peněženky u internetových prodejců, ve vybraných hypermarketech na samoobslužných terminálech a u vybraných čerpacích stanic všude kde je logo Masterpass™.

Jak aktivovat aplikaci?
Aplikace peněženky se aktivuje pomocí ověřovacího kódu doručeného SMS zprávou na zadaný telefon. Následně si musíte zvolit přístupový kód (mPIN), který je potřebný pro přístup do aplikace a pro potvrzení platby.
Uživatel potřebuje zadat následující údaje platební karty (jméno, číslo karty, datum expirace, CVC2/CVV2) a aktivovat kartu pomocí 1Kč aktivační transakce, která slouží k ověření oprávněného držení zadávané karty.Platební karta musí být povolena pro e-commerce platby ( a případně i aktivně podporovat 3DSecure transakce)
Více informací o peněžence Masterpass™ naleznete na masterpass.cz/info

What’s New

Version 4.5.14

- You can register your CZ, SK Shell fleet card and pay at CZ, SK Shell petrol stations.

Ratings and Reviews

2.6 out of 5
8 Ratings
8 Ratings
Lubos Strapko ,

Bad user experience

The app works, but using it is a constant pain. It shows modal info panel all the time after each touch, it ignores 2 touches out of 3 and the look and feel is like from another world. It seems like it has been done for Windows mobile phones and auto-migrated to iOS using really bad stupid not working tools. A really really bad job from app developers at Mastercard, shame on you guys, you are just bunch of losers.

Developer Response ,

Dear Lubos, thank you for your feedback. Desing of our App is unfortunately from 2014. But we currently preparing a new version of the App for 2019. There will be many new use cases in Slovakia and Czech Republic: Transit, Parking, Instore payments, Restaurants, Stadium ordering and payment.

Pitkino ,

Fast pay at Shell’s

I drive a lot and almost always use Shell fuel - app works just great and fast in Slovakia and Czechia Shell petrol stations just scan tank and go. No need to queue..

Developer Response ,

Dear Pitkino, thank you for very much for your message and rating :-)
We are preparing many interesting use cases for Slovakia and Czech Republic. With main focus on public transit, parking, restaurants ordering, instore payments etc.

Danko von Dubai ,

unreliable

just turned it on...and no card on record. it simply disappeared.

ux is also not good. mastercard being such a large company should do much much better!

Developer Response ,

Dear Danko von Dubai, we are happy to help to solve described issue. Please give us more details by email to cz.masterpass@mastercard.com
Please visit masterpass.com/sk-sk.html for more informations, details and answers.

Information

Seller
MasterCard Worldwide
Size
40.5 MB
Category
Finance
Compatibility
Requires iOS 9.0 or later. Compatible with iPhone.
Languages
English, Czech, German, Hungarian, Romanian, Slovak
Age Rating
Rated 4+
Copyright
© Mastercard Europe SA & AEVI CZ, s.r.o
Price
Free

Supports

  • Family Sharing

    Up to six family members will be able to use this app with Family Sharing enabled.

More By This Developer

You May Also Like