iTunes

Opening the iTunes Store.If iTunes doesn't open, click the iTunes application icon in your Dock or on your Windows desktop.Progress Indicator
Opening the iBooks Store.If iBooks doesn't open, click the iBooks app in your Dock.Progress Indicator
iTunes

iTunes is the world's easiest way to organize and add to your digital media collection.

We are unable to find iTunes on your computer. To download the free app Artbanka CZ 01 (English) by OPTIO CZ s.r.o., get iTunes now.

Already have iTunes? Click I Have iTunes to open it now.

I Have iTunes Free Download
iTunes for Mac + PC

Artbanka CZ 01 (English)

By OPTIO CZ s.r.o.

Open iTunes to buy and download apps.

Description

Artbanka CZ 01 is a multimedia guide to the Artbanka Kick Off exhibition, held from 30th March to 22nd April 2011 at the Dvorak Sec Contemporary Gallery in Prague. The application Artbanka CZ 01 is a complete virtual tour of the gallery (with the ability to explore 360° panoramas), including the details of all the pictures and objects directly from within the virtual tour. Details about the Artbanka project are included, as well as the list of works and other interesting information for art lovers. You can easily access the exhibition 24 hours a day via your iPad – you are not limited by the duration of the exhibition at the Dvorak Sec Contemporary Gallery.

The Artbanka project is a unique, non-profit project of visual art which assists young artists in starting their career, organizes their presentation in an international comparison and provides professional assessment as well as long-term monitoring of the works that emerge on the Czech scene.

The Artbanka operating principle is founded on aggregate, systematic and direct support of young artists by purchasing their works at a reasonable price and subsequent leasing of these works to both the public and private sectors. It is a non-profit organization and the entire revenue is used solely to fund further support of young artists.

The selective opening exhibition Artbanka kick off offered a selection of works by artists represented in Artbank, including Katarína Janečková, Dragana Zivanovič, Andrej Dúbravský, Petr Dub or Alžběta Říhová.

Kindly contact us before leaving a negative feedback. We will be happy to assist you with your issues.

If you like the Artbanka CZ 01 application, please leave a short feedback and positive rating. Thank you.

This is the English version of the application. Czech version is available on Czech and Slovak App Store.

----

Artbanka CZ 01 je multimediální průvodce po výstavě Artbanka Kick Off, pořádané ve dnech 30. 3. až 22. 4. 2011 v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze. V rámci aplikace Artbanka CZ 01 naleznete kompletní virtuální prohlídku galerie (průchozí 360° panoramata) včetně podrobností o všech vystavených obrazech a objektech přímo z rámci virtuální prohlídky, dále podrobnosti o projektu Artbanka, seznam děl a další zajímavě informace pro milovníky umění. Prostřednictvím vašeho iPadu snadno můžete navštívit výstavu kdykoliv - 24 hodin denně - a nejste omezeni trváním výstavy v galerii Dvorak Sec Contemporary.

Projekt Artbanka je jedinečný neziskový projekt v oblasti vizuálního umění, který pomáhá mladým umělcům v odstartování kariéry, organizuje jejich prezentaci v mezinárodním srovnání , zajišťuje odborné posouzení jejich tvorby a dlouhodobě monitoruje díla, která na české scéně vznikají.

Princip fungování Artbanky je založen na plošné, systematické a přímé podpoře mladých umělců nákupem jejich děl za přiměřenou cenu a následným pronájmem těchto děl do veřejné i privátní sféry. Jedná se o neziskovou organizaci, jejíž celkový výnos je použit výlučně do fondů na další podporu mladých umělců.

Zahajovací průřezová výstava Artbanka kick off nabídla výběr z děl umělců zastoupených v Artbance, mezi vystavujícími jsou například Katarína Janečková, Dragana Živanovič, Andrej Dúbravský, Petr Dub či Alžběta Říhová.

Předtím, než napíšete negativní hodnocení, nás prosím kontaktujte. Rádi vám pomůžeme s vaším problémem.

Pokud se vám aplikace Artbanka CZ 01 líbí, potěšíte nás krátkou recenzí a příznivým hodnocením. Děkujeme vám.

Toto je anglická verze aplikace. Česká verze je dostupná na české a slovenské verzi App Store

iPad Screenshots

iPad Screenshot 1
iPad Screenshot 2
iPad Screenshot 3
iPad Screenshot 4
Artbanka CZ 01 (English)
View In iTunes
 • Free
 • Category: Lifestyle
 • Released:
 • Version: 1.0
 • Size: 48.8 MB
 • Languages: English, French, German, Japanese, Spanish, Swedish
 • Seller:
Rated 12+ for the following:
 • Infrequent/Mild Realistic Violence
 • Infrequent/Mild Cartoon or Fantasy Violence
 • Infrequent/Mild Alcohol, Tobacco, or Drug Use or References
 • Infrequent/Mild Horror/Fear Themes
 • Infrequent/Mild Profanity or Crude Humor
 • Infrequent/Mild Sexual Content and Nudity
 • Infrequent/Mild Mature/Suggestive Themes

Compatibility: Requires iOS 3.2 or later. Compatible with iPad.

Customer Ratings

0 0 0 We have not received enough ratings to display an average for the current version of this application.