iPhone Screenshots

Description

Tato mobilní aplikace je určena pro pacienty s chronickým žilním onemocněním (CVD, chronic venous disease) a přináší komplexní přehled informací o onemocnění, léčbě a stadiích CVD. Uživatelsky přívětivá aplikace, která obsahuje ukázky cvičení, desatero rad a důležitá režimová opatření. Smyslem aplikace je edukovat pacienta o možnostech efektivní prevence a léčby bolavých a oteklých nohou. Aplikace podporuje spolupráci lékaře a pacienta při léčbě CVD. Odborná spolupráce: MUDr. Petra Zimolová, Kardiologická klinika 2. LF UK a FN Motol v Praze a MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D., Dermal Centre, Mělník.

------------------------------------------------

This mobile application is intended for patients with chronic venous disease (CVD) and provides a comprehensive overview of information about the disease, treatment and stages of CVD. A user-
friendly application that contains examples of exercises, ten commandment of advices and important regime measures. The purpose of the application is to educate the patient about the possibilities of effective prevention and treatment of painful and swollen legs. The application supports cooperation between doctor and patient in the treatment of CVD. Medical supervisor: MUDr. Petra Zimolová, Kardiologická klinika 2. LF UK and FN Motol in Prague and MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D., Dermal Centre, Mělník.

What’s New

Version 1.2

Drobná vylepšení pro iOS 11 a iOS 12.

Information

Seller
Pears Health Cyber s.r.o.
Size
39.9 MB
Category
Medical
Compatibility
Requires iOS 10.0 or later. Compatible with iPhone, iPad, and iPod touch.
Languages
English
Age Rating
Rated 4+
Copyright
© Pears Health Cyber
Price
Free

Supports

  • Family Sharing

    With Family Sharing set up, up to six family members can use this app.

More By This Developer

You May Also Like