iPhone Screenshots

Description

Lyrics2Learn is a proven K-5th grade reading tool that combines educational stories with music to make reading practice fun and drive achievement.

Kids love the lessons; educators and parents love the results.

--

"100% of my kids made benchmark, and over 60% of them doubled it when I used Lyrics2learn as a reading center every week."

-Mrs. Hardy : 1st grade teacher, Colorado Springs, CO

"Created in a classroom to have maximum effect on achievement in a small amount of time. Students love L2L and improve at their own level, anywhere, anytime."

- Jeremy Spartz : Teacher, Parent, and Founder


-----------------------------------

If you choose to purchase a Lyrics2Learn subscription, payment will be charged to your iTunes account, and your account will be charged for renewal within 24-hours prior to the end of the current period. Auto-renewal may be turned off at any time by going to your settings in the iTunes Store after purchase. Current Lyrics2Learn subscription price for up to 5 students starts at $9.99 USD/month, and one-month, 6-month and 12-month packages are available. Current Lyrics2Learn subscription price for up to 35 students starts at $14.99 USD/month, and one-month, 6-month and 12-month packages are available. Prices are in U.S. dollars, may vary in countries other than the U.S. and are subject to change without notice. No cancellation of the current subscription is allowed during the active subscription period. Any unused portion of a free trial period will be forfeited when the user purchases a subscription to that publication, where applicable.

To view the full terms of use go to https://www.lyrics2learn.com/terms/

What’s New

Version 1.0.1

Fixed a bug with lessons + scores + students after purchasing a subscription. Added a help subtitle to the introduction screen.

Information

Seller
Lyrics2Learn, LLC
Size
14.2 MB
Category
Education
Compatibility
Requires iOS 9.0 or later. Compatible with iPhone, iPad, and iPod touch.
Languages
English
Age Rating
Rated 4+
Copyright
© Lyrics2Learn, LLC
Price
Free
In-App Purchases
  1. Up to 35 Students (1 month) $14.99
  2. Up to 35 Students (6 months) $82.99
  3. Up to 35 Students (1 year) $149.99

Supports

  • Family Sharing

    With Family Sharing set up, up to six family members can use this app.

You May Also Like