10 episodes

Érdeklik önt az informatikai újdonságok? Szeretne naprakész információkat kapni a szoftverek akadálymentességéről? Szeretne képben lenni az IT világ fontosabb történéseivel? Ha ezekből legalább egyre igen a válasz, hallgassa műsorunkat! Rövid bemutatók, interjúk, érdekes beszélgetések. Az informálódással vegyes szórakozást a három házmester biztosítja: Bojtor Zoltán, Rauch Róbert és Szakács Máté.

A műsor az MVGYOSZ és a Net-Média Alapítvány támogatásával készül.

Gépház Gépház

    • Technology

Érdeklik önt az informatikai újdonságok? Szeretne naprakész információkat kapni a szoftverek akadálymentességéről? Szeretne képben lenni az IT világ fontosabb történéseivel? Ha ezekből legalább egyre igen a válasz, hallgassa műsorunkat! Rövid bemutatók, interjúk, érdekes beszélgetések. Az informálódással vegyes szórakozást a három házmester biztosítja: Bojtor Zoltán, Rauch Róbert és Szakács Máté.

A műsor az MVGYOSZ és a Net-Média Alapítvány támogatásával készül.

    Megnéztük a webes Google naptárat

    Megnéztük a webes Google naptárat

    A Google naptár az évek során sok új funkcióval bővült, és képernyőolvasóval is kielégítően lehet használni.



    A Gépházat újfent érdekes hallgatói levelekkel röffentettük be, és ahogy mindig, ismét voltak kérdések, vélemények, kiegészítések a repertoárban. Ezek megtárgyalását követően a webes Google naptárat nyitottuk ki, hogy tüzetesebben megnézzük, mire jó és milyen esetekben válhat hasznunkra.

    Megtárgyaltuk a szolgáltatás felületének sajátosságait, majd rátértünk azon műveletekre, amelyeket valószínűsíthetően a legtöbb felhasználó használni kíván. Létrehoztunk teendőket, megnéztük az események beütemezésének mikéntjét, illetve azzal is foglalkoztunk, hogyan kell eljárni, ha több naptárat is használnánk. Ennek gyakorlati haszna, hogy a külön létrehozott naptárakat megoszthatjuk másokkal, így használhatunk például munkahelyi, családi, szabadidős tevékenységekkel kapcsolatos naptárakat is, és ezekben külön menedzselhetjük tevékenységeinket. Adásunkban kitértünk a naptárak létrehozására és megosztására is.

    • 1 hr 7 min
    Új NVDA főverzió és új kisegítő alkalmazás Androidra

    Új NVDA főverzió és új kisegítő alkalmazás Androidra

    Az NVDA új, 2024-es főverziójának újdonságai mellett az immáron Androidra is elérhető Seeing Ai applikációval töltöttük az időt.



    Adásunk első perceit ezúttal is hallgatóink leveleiből szerkesztettük, véleményeket, tapasztalatokat olvastunk különböző appokról és szolgáltatásokról, ezt követően pedig informatikai hírekkel és olyan aktualitásokkal folytattuk, amelyek sok látássérült felhasználót is érintenek. Az újdonságok közül kiemelten foglalkoztunk a héten megjelent új, 2024.1-es NVDA-val, annak változásaival és új funkcióival. Mindezek után Androidra váltottunk, és megnéztük az immáron erre a platformra is elérhető Seeing AI kisegítő alkalmazást. A Seeing AI egy nagy múltú, sokak által kedvelt szoftver, ami nagyon sokáig csak Apple eszközökre volt elérhető, lényege pedig, hogy a telefon kameráját használva megannyi helyzetben képes gépi segítséget nyújtani, ha írásos anyag felismeréséről vagy épp vonalkódos termékfelismerésről van szó.

    Műsorunkban a Seeing AI Androidos verziójának kezelőfelületének tárgyalásán túl behatóbban foglalkoztunk a QR-kódos termékfelismeréssel, és a gyakorlatban is megnéztük, hogyan működik a dolog és milyen infókra tehetünk szert a Seeing AI ezen szolgáltatásával.

    • 1 hr 5 min
    Mobil eszközökön is kipróbáltuk a Discordot

    Mobil eszközökön is kipróbáltuk a Discordot

    IOs és Android rendszeren mutattuk meg a leggyakoribb műveleteket.



    Pénteki adásunkban újfent a Discord szolgáltatással foglalkoztunk, amelyet ezúttal mobilon vettünk górcső alá. IOs és Android rendszeren is megtekintettük az alkalmazás felhasználói felületét, az app felosztását és legfontosabb részeit, illetve ezúttal élesben is próbálgattuk a hangos beszélgetést. Készítettünk csoportos hívást, felmentünk szerverekre is, illetve megmutattuk, hogyan lehet a különböző platformokon végrehajtani a leggyakoribb műveleteket, úgy mint: barátnak jelölés, kérelmek elfogadása, meghívás szerverekre stb.

    Ezenfelül a beállítások menüre is ránéztünk mindkét rendszeren, és részletesebben foglalkoztunk a bemeneti hang, mikrofon konfigurálásával is.

    • 1 hr 26 min
    Ismerkedés a Discord alkalmazással

    Ismerkedés a Discord alkalmazással

    A Discord egy igen sokrétű csevegőplatform, amely a legtöbb népszerű eszközre elérhető, legnagyobb vonzereje az ingyenes csoportos csevegés, illetve a hangeszközök és a zajszűrés nagymértékű testreszabhatósága.



    Adásunkban a hallgatói levelek után ismeretséget kötöttünk a Discord nevet viselő alkalmazással, amely egy széleskörűen konfigurálható csevegőplatform. A Discordban szöveges, hangos és videós beszélgetéseket bonyolíthatunk le barátainkkal, igazi vonzereje mégis az, hogy pillanatnyilag teljesen ingyen tesz lehetővé csoportos hang- és videóbeszélgetéseket, igen sok résztvevővel. A Discordon barátainkat, ismerőseinket Discord felhasználóneveikkel tudjuk azonosítani, és ugyanilyen felhasználónevet kell regisztrálnunk magunknak is, ha hozzá szeretnénk férni a platformhoz.

    A csoportos beszélgetésekhez a Discord úgynevezett szervereket kínál, amelyek egyfajta virtuális közösségek, és bárki létrehozhat ilyet, aki regisztrált Discord fiókot. A szerverekre meghívottak gyakorlatilag bármikor kapcsolatba léphetnek egymással hang, videó vagy szöveges csevegés által, így érdekes alternatíva lehet a platform baráti, tanulói és munkahelyi közösségeknek is.

    A Discord PC-s felülete webes, ám kezelése nem kifejezetten egyszerű, egyes elemei meglehetősen speciális megközelítést igényelnek a képernyőolvasóval történő használathoz.

    Műsorunkban a Discord fiók regisztrációját mutattuk be Windowsos számítógépen, végigmentünk ennek buktatóin, majd megnéztük az alkalmazás kezelőfelületének alapvető tulajdonságait, így az ismerősnek jelölést, az üzenetküldést és egy alap discord szerver létrehozását is.

    • 1 hr 20 min
    Mesterségesen intelligens képfelismerőt kapott a Jaws, a Gépházban kipróbáltuk!

    Mesterségesen intelligens képfelismerőt kapott a Jaws, a Gépházban kipróbáltuk!

    A Jaws legújabb verziójának egyik legfontosabb újdonsága, hogy képfájlok és egyéb vizuális tartalmak felismeréséhez segítségül képes hívni a mesterséges intelligenciát, amely részletes, magyar nyelvű elemzést készít arról, amit lát.



    Adásunkat régi jó hagyományaink szerint hallgatói levelekkel kezdtük, amelyek tartalmaztak kérdéseket, ajánlásokat, véleményeket is.

    Ezek megtárgyalása után górcső alá vettük a Jaws 2024 legújabb verzióját, amely egy igen érdekes funkciót kapott, egyelőre teszt jelleggel. Az intelligens képfelismerés szolgáltatás lényege abban áll, hogy bizonyos képi elemeket elküldhetünk elemzésre két igen fejlett mesterséges intelligencia modellnek, a Google Gemininek és a Chat GPT-nek. A vizuális tartalmak lehetnek például képfájlok, a számítógép által épp megjelenített kép, vezérlőelemek ábrái és ikonjai, vagy akár lapolvasóval lefényképezett képi anyagok is.

    A Jaws ezen képi anyagokat képes instant továbbítani az említett gépi intelligenciáknak, amelyek néhány másodpercnyi idő várakozás után részletes, magyar nyelvű elemzést készítenek az adott képi tartalomról.

    Műsorunkban ezt az új szolgáltatást néztük meg közelebbről. Kiderítettük, miként indítható az intelligens képfelismerés, milyen billentyűparancsokkal lehet elérni az egyes alfunkciókat, illetve természetesen képeket ismertettünk fel, amelyek között voltak véletlenszerűen talált fényképek is, illetve számítógépünk képernyőjéről is elemzést kértünk, lefotóztunk például egy éppen a gépen futó videójátékot is, kíváncsian várva, mit kezd vele a gép.

    • 50 min
    HETI GÉPHÁZ-KEREKASZTAL: MEGÚJULT MÁV APP, ÚJ UTAZÁSI TARIFÁK, ANDROIDOS OKOSÓRA

    HETI GÉPHÁZ-KEREKASZTAL: MEGÚJULT MÁV APP, ÚJ UTAZÁSI TARIFÁK, ANDROIDOS OKOSÓRA

    Nőnapi beszélgetős műsor volt a Gépházban, aktuális kockulós témákkal és két kedves vendéggel.



    A március 8-i jeles alkalomból a műsor megszokott hármasán kívül a stúdióba érkezett két hölgy vendégünk is, Bede Anita és Lakatos Melitta, az így ötre módosult csapat pedig egy kellemes, informatikás beszélgetéssel várta az érdeklődőket.

    A műsorban szóba kerültek a márciustól bevezetett megújult utazási tarifák a közösségi közlekedésben, a fogyatékossággal élő személyekre és kísérőikre vonatkozó új szabályozás, illetve beszéltünk a MÁV applikációról, amely az új utazási feltételek okán kapott egy jelentősebb frissítést.

    Mindemellett az androidot futtató okosórák helyzetéről is csevegtünk kicsit, majd szót ejtettünk olyan termékekről is, amelyek a napokban lezajlott mobil világkiállításon debütáltak.

    • 1 hr 17 min

Top Podcasts In Technology

Lex Fridman Podcast
Lex Fridman
All-In with Chamath, Jason, Sacks & Friedberg
All-In Podcast, LLC
Acquired
Ben Gilbert and David Rosenthal
In Her Ellement
Boston Consulting Group BCG
Deep Questions with Cal Newport
Cal Newport
Hard Fork
The New York Times

You Might Also Like

Az élet meg minden
Tóth Szabolcs Töhötöm
BŰNtények Podcast
BŰNtények PODCAST
ITT ÉS AKKOR
Betone Studio
Ma is tanultam valamit
Index.hu
Az Utazási Podcast
Mátai András
Kalandvágyból külföldre
Dora